Potrzebujesz pomocy? 

Napisz lub zadzwoń

sklep@rozeogrodowe.pl

tel:  661 408 360

lub 14 679 56 85

Telefony odbieramy

poniedziałek - piątek

w godzinach 8-15

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Przed sadzeniem

Zobacz jakie miejsce dla róż w ogrodzie wybrać .

Wybór stanowiska dla róż

Wybierając miejsce, na którym chcemy posadzić róże pamiętajmy, że wymagają one stanowiska słonecznego, osłoniętego od silnych wiatrów. Najlepsze są miejsca zaciszne z umiarkowaną cyrkulacją powietrza, gdzie poranna rosa szybko wysycha, w południe nie jest zbyt gorąco, a zimą nie tworzą się zastoiska mrozowe.

Róże pięknie prezentują się posadzone pośród innych gatunków roślin (krzewów, bylin, roślin cebulowych i jednorocznych). Sadząc na rabacie tylko róże, lepiej posadzić kilka krzewów jednej odmiany w zwartej grupie.

Podłoże dla róż 

Przed posadzeniem róż starannie przygotujmy podłoże, by mogły tam dobrze rosnąć przez wiele lat. Krzewy róż najlepiej rosną na żyznych, dobrze uprawionych glebach. Choć ich system korzeniowy mocno się rozrasta i sięga głęboko, lepiej unikać gleb suchych i piaszczystych. Również gleby zlewne i miejsca podmokłe nie są odpowiednie dla tych krzewów.

W miejscu sadzenia należy głęboko przekopać glebę, usunąć chwasty i kamienie. Optymalne pH gleby dla róż wynosi 5,5 – 6,5. Dodanie nawozów organicznych w postaci dobrze rozłożonego obornika lub kompostu jest zawsze korzystne, a na glebach lżejszych, mniej zasobnych jest wręcz konieczne.

Szczególnego przygotowania wymaga miejsce, na którym wcześniej, przez kilka lat rosły róże. W takim przypadku należy usunąć jak najwięcej starych korzeni z podłoża i przynajmniej w miejscu sadzenia krzewu wykopać głęboki dołek, a w trakcie sadzenia zasypać go świeżą ziemią, z miejsca gdzie nie rosły wcześniej róże.

Odległości sadzenia

Przed przystąpieniem do sadzenia musimy wiedzieć w jakich odległościach od siebie posadzić krzewy. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że odległość między roślinami powinna być taka, jaką szerokość będzie miał krzew po rozkrzewieniu się. Dlatego krzewy małe, np. miniaturowe, czy rabatowe sadzimy gęściej niż parkowe. Dla każdej odmiany podajemy optymalną gęstość sadzenia:

-   1 roślina na m2, to odległość między krzewami 70 – 100 cm

-   2 – 3 róże na m2 – odległość między krzewami 60 – 70 cm

-   4 – 5 róż na m2 – odległość między krzewami 45 – 50 cm

-   6 – 7 róż na m2 – odległość między krzewami 35 – 40 cm

-   8 – 11 róż na m2 – odległość między krzewami 30 – 35 cm

 

Skoro wiesz już co zrobić przed sadzeniem, zobacz jak sadzić róże: https://www.rozeogrodowe.pl/sadzenie-roz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium