Nawożenie róż. Jak i kiedy nawozić róże? 0
Nawożenie róż. Jak i kiedy nawozić róże?

Nawożenie róż to niezwykle istotny element pielęgnacji tych pięknych i wyjątkowych kwiatów. Róże są znane nie tylko ze swojej niezrównanej urody, ale także z wymagającego charakteru. Aby te rośliny rosły zdrowo, kwitły obficie i prezentowały się w pełnej krasie, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich składników odżywczych. Nawożenie stanowi kluczowy czynnik wpływający na ich wzrost, odporność na choroby oraz jakość kwiatów.

W artykule tym skupimy się na różnych aspektach nawożenia róż, obejmujących zarówno wybór odpowiednich nawozów, jak i metody ich stosowania.

Istnieją trzy możliwości nawożenia róż:

1) Nawozy mineralne

Nawożenie róż podobnie jak innych roślin nawozami mineralnymi wymaga dużej ostrożności. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe o proporcji składników N:P:K 2:1:3, wzbogacone w mikroelementy. Stosując tradycyjne nawozy wieloskładnikowe trzeba wysiewać je w 2 – 3 dawkach wiosną i wymieszać z podłożem np. pazurkami lub grabkami.Szczególnie wrażliwe na uszkodzenie podczas niewłaściwego nawożenia są świeżo sadzone rośliny, które dopiero rozwijają młode korzenie. Rośliny sadzone jesienią i wiosną można zasilić niewielką dawką nawozu dopiero po pierwszym kwitnieniu i na tym zakończyć nawożenie w tym roku. W latach następnych nawożenie rozpoczyna się wiosną (przełom marca i kwietnia) rozsypując nawóz tuż przed rozgarnięciem kopczyków. Drugą dawkę nawozu wysiewa się w 2 połowie maja, a trzecią ostatnią po pierwszym kwitnieniu (przełom czerwca i lipca). Latem nie nawozi się już róż. Zbyt późne nawożenie może stymulować róże do wzrostu jesienią i wtedy pędy róż nie będą odpowiednio zdrewniałe przed nadejściem mrozów, łatwiej wówczas przemarzają zimą.

2) Nawozy o kontrolowanym uwalnianiu składników

Są bezpieczniejsze i wygodniejsze w stosowaniu, to nawozy typu OSMOCOTE. Wysiewa się je jednorazowo wiosną i przez cały sezon zapewniają one równomierne nawożenie krzewów.

3) Nawozy organiczne

Zbyt wysokie dawki nawozów mineralnych (o kontrolowanym uwalnianiu składników także) nie służą różom, gdyż skokowo podnoszą zasolenie gleby, na które rośliny reagują zahamowaniem wzrostu, chlorozą, a nawet więdnięciem. Z tego powodu najbezpieczniejsze w stosowaniu są nawozy organiczne, jak komposty, rozłożony obornik, mączki kostne. Nie powodują one gwałtownego wzrostu zasolenia, a oprócz podstawowych składników mineralnych wzbogacają glebę w próchnicę.

Jak nawozić róże wiosną?

Informacje, jak nawozić róże na wiosnę w poniższym filmiku:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium