Sadzenie róż. Jak i kiedy sadzić róże? 0
Sadzenie róż. Jak i kiedy sadzić róże?

Sadzenie róż to niezwykle ważny moment, ponieważ od tego, jak zostaną posadzone krzewy zależy, czy będą zdrowo i prawidłowo rosnąć. Odpowiednie przygotowanie i technika sadzenia mają duże znaczenie. W tym artykule skupimy się na kluczowych aspektach związanych z sadzeniem róż, obejmujących wybór odpowiedniej lokalizacji, przygotowanie gleby, wybór odmiany róż, termin sadzenia oraz odpowiednią technikę sadzenia. Dzięki temu będziesz miał solidne podstawy, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu i rozkwitu.

Sadzenie róż kopanych z gruntu

Sadząc róże kopane z gruntu należy pamiętać, że taki krzew jest szczególnie narażony na wyschnięcie. System korzeniowy podczas kopania zostaje skrócony i nie może dostarczyć roślinie wody w odpowiedniej ilości. Dlatego uwaga na przesuszenie!

Kupując rośliny zwracajmy uwagę czy skórka na pędach jest gładka. Objawem przesuszenia krzewu jest zmarszczona skórka na pędach. Takie krzewy bardzo źle się przyjmują. Przesuszenie to główna przyczyna niepowodzeń w przyjmowaniu się krzewów.

Dobrym terminem sadzenia róż kopanych jest jesień. Szczególnie październik, gdyż rośliny przed nadejściem zimy częściowo ukorzenią się i wiosną szybciej podejmują wzrost. Innym dobrym terminem sadzenia róż z gołym korzeniem jest wczesna wiosna (marzec, kwiecień).

Bezpośrednio przed sadzeniem skracamy pędy róż tak by miały ok. 20 cm długości. To bardzo ważne, gdyż zmniejszamy powierzchnię parowania. Korzenie także należy skrócić, by nie podwijały się do góry w dołku, który wykopuje się przed sadzeniem(rys.1). Tak przygotowane rośliny można całe zanurzyć na kilka godzin w wodzie, szczególnie jeśli zaobserwujemy na pędach objawy marszczenia się skórki. Dzięki temu komórki odzyskają pełen turgor(rys.2).

Rysunek 1

Rysunek 2

Zobacz film - Jak przygotować róże do sadzenia.

 

 

Zobacz jak prawidłowo posadzić róże.

Podczas sadzenia należy pilnować tego, aby nie posadzić roślin zbyt głęboko, ani zbyt płytko. Na glebach ciężkich i tam gdzie rośliny będą ściółkowane, np. korą, miejsce okulizacji (miejsce na szyjce korzeniowej, z którego wyrastają pędy) powinno znaleźć się 2 – 3 cm pod ziemią. Sadząc krzewy na lekkich piaszczystych glebach miejsce okulizacji powinno znajdować się ok. 5 cm poniżej powierzchni gruntu(rys.3). W trakcie sadzenia lekko potrząsamy krzewem tak by ziemia, którą przysypujemy korzenie dotarła we wszystkie wolne miejsca. Po posadzeniu udeptujemy ziemię wokół rośliny i bardzo obficie podlewamy! Aby zapobiec wysychaniu rośliny pędy róży obsypujemy ziemią na wysokość ok. 20 cm(rys.4). Kopczyk chroni również pędy przed przemarznięciem w zimię.

Rysunek 3

Rysunek 4

Przy sadzeniu wiosennym również zalecamy zrobić kopczyk z ziemi wysokości ok. 15 cm. Szczególnie przy sadzeniu krzewów późną wiosną, gdy temperatury są już dość wysokie i często wieją suche wiatry. Nieobsypany krzew łatwiej przesycha. Kopczyki te rozgarnia się mniej więcej po miesiącu lub pod koniec marca, gdy róże sadzone były jesienią.

Podczas sadzenia róż nie stosuje się nawozów mineralnych.
Jeżeli po posadzeniu krzewu występuje okres suchej pogody, to należy rośliny podlewać. Lepiej podlewać rzadziej, a większymi ilościami wody przeznaczając na jedną roślinę ok. 5l wody.

Sadzenie róż z doniczki

 

Krzewy rosnące w pojemnikach nie są narażone na przeschnięcie tak jak te z gołym korzeniem. Ich system korzeniowy jest sprawny i może dostarczyć roślinie wodę w krótkim czasie. Nie oznacza to, że po kupnie takiej róży możemy o niej zapomnieć. Rośliny takie bywają dość mocno rozkrzewione z dużą ilością liści które intensywnie transpirują wodę. Dlatego w czasie ciepłej, słonecznej pogody muszą być regularnie podlewane.

Również przed sadzeniem takiej rośliny do ogrodu powinniśmy nawodnić bryłę korzeniową. Można to zrobić obficie podlewając pojemnik lub wsadzić go na kilka minut do wiadra z wodą(rys.5). Po odcieknięciu nadmiaru wody możemy delikatnie zdjąć pojemnik. Czasem zdarza się, że korzenie tak mocno przerosną bryłę korzeniową, że konieczne bywa rozcięcie pojemnika.

Rysunek 5

Wcześniej przygotowany dołek powinien być dwa razy głębszy i dwa razy szerszy niż pojemnik, w którym rosła róża. Dno dołka należy spulchnić(rys.6) i nasypać odpowiednią ilość żyznej, rozluźnionej ziemi, tak by ustawiając bryłę korzeniową na dnie dołka miejsce okulizacji znajdowało się 2 – 5 cm poniżej powierzchni gruntu(rys.7). Potem należy uzupełnić dołek ziemią i obficie podlać(rys.8).

Rysunek 6

Rysunek 7

Rysunek 8

Krzewy sprzedawane w pojemnikach najczęściej nawożone są przez producenta nawozami wieloskładnikowymi o kontrolowanym działaniu typu Osmocote, dlatego nie wymagają nawożenia bezpośrednio po sadzeniu.

Instrukcja sadzenia róż z doniczek krok po kroku:

1. Po otrzymaniu przesyłki rozpakuj ją jak najszybciej. Róże są w pełni wegetacji i źle znoszą długie zamknięcie w katonie.

2. Jeśli nie będziesz ich od razu sadzić to ustaw je w miejscu widnym, ale nie w pełnym słońcu tylko w lekkim półcieniu. Róże wyjęte z kartonu nie powinny też być narażone na przewiew suchym powietrzem więc ustaw je w miejscu osłoniętym od przeciągów.

3. Bezpośrednio przed sadzeniem upewnij się, że bryła korzeniowa jest w pełni nawodniona. Jeśli doniczka jest podejrzanie lekka wstaw ją na dwie godziny do wiaderka z wodą.

4. Nie stosuj nawozu podczas sadzenia. Nasze róże mają w podłożu wystarczającą dawkę nawozu osmocote który wystarczy im na cały sezon.

5. Nie przycinaj róż wysadzanych z doniczek. Jeśli jednak jakiś pęd zostanie przypadkowo uszkodzony, możesz go odciąć i nie wpłynie to na stan rośliny. Po kilku tygodniach taka róża pięknie się rozkrzewi.

6. Ostrożnie zdejmij doniczkę z bryły korzeniowej. Pamiętaj że wiosną rośliny jeszcze nie mają w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego i należy delikatnie zdejmować doniczkę oraz delikatnie umieszczać bryłę korzeniową w dołku.

7. Głębokość sadzenia. W większości przypadków posadź roślinę na taką samą głębokość na jaką była posadzona w doniczce. Jedynie na glebach bardzo lekkich możesz posadzić 3 cm głębiej.

8. Po posadzeniu dobrze ugnieć ziemię wokół bryły korzeniowej.

9. Zawsze po posadzeniu obficie podlej rośliny. Nawet wtedy kiedy jest mokro lub gdy zapowiadane są opady deszczu.

10. Przez pierwszy tydzień po posadzeniu regularnie podlewaj rośliny szczególnie w czasie upałów i suchej pogody. Po tym czasie korzenie sięgną głębiej w glebę i wtedy możesz ograniczyć podlewanie.

Film instruktażowy:

Do każdego zamówienia dodajemy naszą nową książeczkę - instrukcję z wyczerpującymi poradami jak sadzić i pielęgnować róże.

Szkółka róż Grzegorz Hyży

Na kolejnych stronach wyjaśniam krok po kroku jak prawidłowo posadzić i pielęgnować róże. Poradnik ilustrowany jest wieloma zdjęciami i rysunkami.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium