Wszystko co musisz wiedzieć o sadzeniu róż z gołym korzeniem 0
Wszystko co musisz wiedzieć o sadzeniu róż z gołym korzeniem.

jak głęboko sadzić róże Sadzenie róż z gołym korzeniem jest ciągle bardzo popularne. Takie róże są znacznie tańsze niż te doniczkowe. Efekty dekoracyjne są takie same, niezależnie czy posadzimy róże z doniczek, czy takie kopane ze szkółki. Pomimo tego, wiele osób nadal ma wątpliwości jak postępować z takimi różami.

Aby rozwiać Wasze wątpliwości postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Na wiele z tych pytań odpowiadałem już w filmach, ale czasem trudno znaleźć konkretną odpowiedź w długim filmie.

 

 

Tu wszystko będzie w jednym miejscu!
Dla tych, którzy chcą dokładniej zgłębić temat linkuję filmy, w których rozwijam poszczególne kwestie.

 1. Jakie są optymalne terminy sadzenia róż z gołym korzeniem. I z czego te terminy wynikają? Czy lepiej wiosną czy jesienią?
 2. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy sadzeniu róż z gołym korzeniem? Dlaczego czasem róże się nie przyjmują?
 3. Czy należy przycinać róże podczas sadzenia. Jeśli tak to po co i jak? Czy tak samo jesienią jak i wiosną czy są jakieś różnice. Jeśli tak to dlaczego?
 4. Czy stosować nawozy podczas sadzenia, jeśli tak to jakie i ile?
 5.  Czy należy robić kopczyki podczas sadzenia, jeśli tak to po co?
 6.  Jaka jest najlepsza ziemia do sadzenia róż?
 7.  Kiedy można nawozić świeżo posadzone róże i czym?
 8.  W jakich miejscach nie powinno się sadzić róż bo będą źle rosnąć?
 9.  Jakie powinny być odległości między różami. Czy można podać orientacyjne odległości dla poszczególnych grup róż? 
 10.  Co się stanie jak posadzimy zbyt gęsto?
 11.  Co się stanie jak posadzimy za rzadko?
 12.  Jaka jest najlepsza głębokość sadzenia róż i dlaczego.
 13.  Co się stanie jak posadzimy róże zbyt głęboko lub zbyt płytko?
 14.  Dlaczego nie zaleca się sadzenia róż z gołym korzeniem w sierpniu i wrześniu?
 15.  Kiedy można przesadzić róże, która została źle posadzona?
 16.  Ile czasu potrzebuje róża, żeby się ukorzeniła i po czym poznać, że już jest ukorzeniona?
 17.  Czy należy podlewać świeżo posadzone róże, jeśli tak, to jak często i jak długo (kiedy przestać)?

 

Odpowiedzi:

1. Jakie są optymalne terminy sadzenia róż z gołym korzeniem. I z czego te terminy wynikają? Czy lepiej sadzić wiosną czy jesienią?

Są dwa optymalne terminy sadzenia róż w gołym korzeniu. Terminy te wynikają ze specyfiki takich sadzonek. Podczas wykopywania krzewów róż ze szkółki następuje mocne skrócenie systemu korzeniowego. Taki korzeń nie może dostarczać roślinie wody w odpowiedniej ilości. Dlatego należy sadzić takie róże w chłodnych porach roku, kiedy wegetacja jest zahamowana. 

Typowe terminy sadzenia to:

-jesień, od połowy października do końca listopada, a nawet dłużej, dopóki mróz nie skuje ziemi

-wczesna wiosna, od połowy marca do końca kwietnia. 

Oba terminy są bardzo dobre. Zazwyczaj uważa się, że najlepszym okresem jest jesień. Szczególnie październik, ponieważ rośliny przed nadejściem zimy częściowo ukorzenią się i wiosną szybciej podejmą wzrost. Jednak wczesna wiosna też jest bardzo dobrym terminem na sadzenie, chociaż czasem rośliny sadzone w tym czasie trzeba otoczyć większą uwagą ze względu na wyższe temperatury i możliwość przesychania (podlewanie, kopczyki, krótsze przycięcie).

Szczegółowa instrukcja sadzenia znajduje się pod poniższym linkiem

https://www.rozeogrodowe.pl/sadzenie-roz 

Instrukcja sadzenia str. 3

 

 2. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy sadzeniu róż z gołym korzeniem? Dlaczego czasem róże się nie przyjmują?

Róże nie przyjmują się z kilku najważniejszych powodów, są to: 

 1. Przesuszona sadzonka już przed sadzeniem lub zaraz po posadzeniu, w wyniku działania suchych wiatrów i wysokiej temperatury.
 2. Trudności z pobieraniem wody z podłoża, spowodowane zbyt dużym stężeniem składników pokarmowych w podłożu lub tym, że korzenie zostały niedokładnie obsypane ziemią i otoczone są powietrzem (nie mają dostępu do wilgotnej gleby). W efekcie także powoduje to wyschnięcie rośliny. 
 3. Przemarznięcie rośliny spowodowane za słabym okryciem (brak kopczyka) lub tym, że roślina za wcześnie została wykopana ze szkółki zanim pędy zdrewniały.

Najczęściej niepowodzenia przy sadzeniu róż spowodowane są rutyną i niestosowaniem się do instrukcji postępowania. W efekcie tego popełniane są następujące błędy:

 • niewłaściwe nawożenie podczas sadzenia (głównie nawozami mineralnymi), 
 • nie skracanie pędów, 
 • zbyt skąpe podlewanie 
 • sadzenie za płytko lub za głęboko (zależy to od rodzaju gleby)
 • sadzenie w złych glebach, nie przygotowanych odpowiednio do sadzenia roślin, 
 • sadzenie w dużej ilości ziemi z worka (często zawierają one  nawóz lub są za lekkie)

Zobacz filmik jak należy prawidłowo posadzić róże jesienią

Instrukcja sadzenia str. 10,16-17

     

3.Czy należy przycinać róże podczas sadzenia. Jeśli tak to po co i jak? Czy tak samo jesienią jak i wiosną czy są jakieś różnice. Jeśli tak to dlaczego?

Przycinanie sadzonek przed sadzeniem jest bardzo ważne. Należy to robić bezwzględnie tuż przed posadzeniem róż, ponieważ ograniczamy w ten sposób powierzchnię parowania wody (przez skórkę na pędach) i utratę jej przez roślinę. Taka róża ma skrócone korzenie podczas wykopywania ze szkółki i nie może pobierać odpowiedniej ilości wody. 

Jesienią skraca się pędy na długość około 20 cm, czyli o połowę (nie za mocno), ponieważ roślina  jest w stanie spoczynku (nie rośnie), jest chłodniej i nie ma takich strat wody. Natomiast przy sadzeniu wiosennym zaleca się skrócić pędy bardziej. Nawet tak, żeby na krzewie pozostały pędy o długości tylko 5-10 cm. Róża z tak skróconymi pędami jest mniej narażona na wyparowywanie wody (zazwyczaj jest już wtedy dość ciepło i sucho)  Ma także na pędach mniejszą ilość pąków do utrzymania i łatwiej się przekorzenia.

Podczas sadzenia ważne jest, aby w dołku nie zawijać końców korzeni do góry. Z tego powodu korzenie także można skrócić, ale nie za dużo. Nie powinny być one krótsze niż 20 cm.

 

4. Czy stosować nawozy podczas sadzenia, jeśli tak to jakie i ile?<

Podczas sadzenia róż nie należy stosować żadnych nawozów mineralnych, jedynym wyjątkiem jest Osmocote, czyli nawóz otoczkowany o stopniowym uwalnianiu się składników i tylko taki możemy dosypać do dołka przy sadzeniu dodając jedną płaską łyżkę na roślinę.

Można stosować nawozy organiczne takie jak:  kompost, rozłożony obornik w formie naturalnej lub obornik granulowany. Jednak zaleca się stosowanie małych dawek i koniecznie przemieszanych z ziemią. 

Dość częstym błędem jest jednak podawanie zbyt dużych ilości nawozów organicznych podczas sadzenia róż lub wcześniej podczas przygotowywania podłoża na różaną rabatę. Wystarczy, niepełna garść obornika granulowanego na spód dołka. Jeśli używa się obornika naturalnego to ważne, aby nie był zbyt świeży. Można na dno dołka dać około 200 gramów takiego obornika i starannie go tam przemieszać z ziemią tak, żeby nie był za płytko czyli zbyt blisko młodych korzeni. Odradza się stosowania obornika ptasiego oraz świńskiego ze względu na zbyt duże stężenie azotu i potasu, które powoduje przypalanie młodych korzeni. 

Instrukcja sadzenia str. 11 

 

5. Czy należy robić kopczyki podczas sadzenia jeśli tak to po co?

Kopczyki po posadzeniu zaleca się robić po to, żeby zapobiec wysychaniu roślin. Taki kopczyk z ziemi powinien mieć około 15 cm wysokości. Szczególnie przy sadzeniu krzewów późną wiosną gdy temperatury są już dość wysokie i wieją suche wiosenne wiatry taki kopczyk jest wręcz konieczny. Nieobsypany krzew łatwiej przesycha i powstaje ryzyko nieprzyjęcia się róży. 

Jesienią kopczyk chroni również przed mrozem. Należy go powiększyć do 20 cm przed nadejściem zimy. Taki kopczyk rozgarnia się dopiero pod koniec marca. Kopczyk robiony przy wiosennym sadzeniu róż należy rozgarnąć po około 3-4 tygodniach od posadzenia.

Instrukcja sadzenia str. 10

 

 6. Jaka jest najlepsza ziemia do sadzenia róż?

 

Krzewy róż najlepiej rosną na glebach cięższych z domieszką gliny. Takie podłoże nie przesycha zbyt szybko i może kumulować dużo składników pokarmowych, które stopniowo uwalniane są dla roślin. Optymalne pH podłoża dla róż wynosi 5,5-6,5.Chociaż system korzeniowy róż mocno się rozrasta i sięga głęboko to lepiej unikać gleb suchych i piaszczystych. Również gleby zlewne i miejsca podmokłe nie są odpowiednie dla róż.

W większości przypadków nie ma potrzeby przygotowywać specjalnego podłoża i najlepiej sadzić róże w naturalną glebę z ogrodu. Tylko w rejonach gdzie ziemia jest naprawdę bardzo słaba (bardzo piaszczysta) trzeba ją specjalnie przygotować. Najlepiej wtedy dodać do podłoża ziemi gliniastej lub darniowej z łąki. Dodanie umiarkowanej ilości dobrze rozłożonego obornika lub kompostu także bardzo poprawia żyzność podłoża.

Instrukcja sadzenia str. 5

 

7. Kiedy można nawozić świeżo posadzone róże i czym? 

Nawożenie świeżo posadzonych róż wymaga szczególnej ostrożności. Błędne nawożenie może skutkować zniszczeniem roślin. 

Róże sadzone z doniczek najczęściej nie wymagają nawożenia w pierwszym roku, ponieważ producenci dodają do doniczek nawozy długodziałające.

Róże sadzone w postaci gołego korzenia najlepiej nawozić tylko raz, dopiero po pierwszym kwitnieniu. Wtedy ich system korzeniowy jest już dobrze rozrośnięty i nie jest tak bardzo wrażliwy na zniszczenie przez nawozy.

Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, wzbogacone w mikroelementy. Polecamy polski uniwersalny nawóz Azofoskę. Można też używać specjalnych nawozów dedykowanym typowo do róż, a także obornik granulowany.

Od drugiego roku uprawy możemy już nawozić róże w 2-3 dawkach nawozami mineralnymi lub naprzemiennie z organicznymi (obornik, gnojówki do podlewania), mieszając z podłożem np. ręką lub pazurkami.

Pierwszą dawkę najlepiej podać już w marcu lub kwietniu rozsypując nawóz tuż przed rozgarnięciem kopczyków. Wtedy dobrym wyborem może być nawóz o kontrolowanym uwalnianiu składników typu  Osmocote. Dzięki Osmocote całe nawożenie załatwia się jedną dawką.
(UWAGA ! Ten nawóz stosuje się tylko wiosną. Podanie go latem może zaszkodzić różom, ponieważ spowoduje nadmierny wzrost róż jesienią. Może to skutkować przemarzaniem krzewów zimą!) 

Jeśli używamy tradycyjnych nawozów to drugą dawkę nawozu można podać pod koniec maja, a trzecią ostatnią po pierwszym kwitnieniu, czyli na początku lipca. 

Późnym latem już nie wolno nawozić róż, ponieważ stymuluje to do wzrostu krzewy jesienią, a wtedy nie zdążą one odpowiednio zdrewnieć przed zimą co może powodować łatwość ich przemarzania.

 

8. W jakich miejscach nie powinno się sadzić róż bo będą źle rosnąć?

Róż nie powinno sadzić się w cieniu, a także po północnej strone budynków. Wymagane jest minimum 6 godzin pełnego słońca. W przeciwnym razie będą słabo kwitły i mogą łatwiej chorować (czarna plamistość). Róże źle rosną również tam, gdzie podłoże jest zbite, nieprzepuszczalne i często stoi woda lub tam gdzie gleba jest uboga, piaszczysta, kamienista i szybko przesycha. Także w miejscach nieprzewiewnych gdzie rosa długo nie wysycha oraz gdzie zimą tworzą się zastoiska mrozowe, róże będą narażone na przemarzanie i choroby grzybowe.

Nieodpowiednim miejscem na sadzenie będą też bezpośrednio południowe ściany budynków bo latem będzie tam za gorąco i łatwiej rośliny będą atakowane przez szkodniki (przędziorki).

 

9. Jakie powinny być odległości między różami. Czy można podać orientacyjne odległości dla poszczególnych grup róż? 

W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że odległość między roślinami powinna być taka, jaką szerokość będzie miał krzew po rozkrzewieniu się. Dlatego krzewy małe np. miniaturowe, czy rabatowe sadzimy gęściej niż parkowe. Informację o szerokości jaką docelowo osiąga krzew podajemy w opisie każdej odmiany (tabela) na stronie sklepu rozeogrodowe.pl i w naszym katalogu. 

Przykładowo: odmiana rabatowa Rotilia może osiągać 50cm szerokości więc sadzimy krzewy co 0,5 metra w rzędzie. Jeśli mamy do obsadzenia szpaler długości 10 metrów to potrzeba 20 roślin tej odmiany. Jeśli planujemy stworzyć większą rabatę np kwadrat o powierzchni 10m2 to potrzeba od 37 do 40 krzewów Rotili.

Instrukcja sadzenia str. 7

 

10. Co się stanie jak posadzimy róże zbyt gęsto?

Jeżeli posadzimy róże zbyt gęsto to nie mają one miejsca na rozrośnięcie się i mogą się wzajemnie zagłuszać. Jednak najgroźniejszy wtedy jest brak przewiewu i problem z obsychaniem liści. Jeżeli roślina  nie będzie szybko wysychać z rosy lub deszczu będzie bardziej podatna na choroby grzybowe.

 

11. Co się stanie jak posadzimy róże za rzadko? 

W zasadzie nie jest to problemem. Cyrkulacja powietrza i dostęp do krzewów będą lepsze, ale róże jednak lepiej wyglądają posadzone chociażby w niewielkiej, ale zwartej grupie jednego gatunku. W sąsiedztwie innych gatunków roślin, np. bylin, traw, krzewy róż pięknie się prezentują. Gęściej posadzone nie przepuszczają chwastów i ziemia nie przesycha zbyt szybko

 

12. Jaka jest najlepsza głębokość sadzenia róż i dlaczego.

Głębokość sadzenia zależy od rodzaju gleby i sposobu ściółkowania. Róża nie może być posadzona ani za płytko ani za głęboko. 

Krzewy należy posadzić tak, aby nasada pędów (miejsce szczepienia) znalazły się 2-3 cm pod powierzchnią gleby -  jest to zasada ogólna. 

Niekiedy, ze względu na rodzaj gleby w ogrodzie, należy podejść do tematu indywidualnie.

Na glebach cięższych i tam gdzie będziemy róże ściółkować, sadzimy płycej - miejsce szczepienia może być 2-3 cm pod ziemią lub równo z podłożem. Róże posadzone zbyt głęboko na ciężkiej, wilgotnej glebie mogą łatwiej zamierać.  

Natomiast na glebach lekkich, piaszczystych sadzi się róże głębiej i miejsce okulizacji powinno wtedy znajdować się ok. 5 cm poniżej powierzchni gruntu. Takie głębsze sadzenie na glebach piaszczystych częściowo zabezpiecza roślinę przed przesychaniem w czasie upałów, a w zimie lepiej chroni to przed przemarzaniem roślin. Na lekkich glebach problem butwienia pędów róż obsypanych ziemią  w zasadzie nie występuje.

Instrukcja sadzenia str. 9

 

13. Co się stanie jak posadzimy róże zbyt głęboko lub zbyt płytko?

 

Zasypane zbyt głęboko pędy w ciężkiej ziemi podczas wilgotnej pogody, mogą butwieć, pękać i gnić co naraża roślinę na różnego rodzaju choroby pędów i ich zamieranie. 

Natomiast kiedy posadzimy róże za płytko, to nic się nie stanie i roślina nie ucierpi, musimy wtedy tylko pamiętać, aby na zimę usypać odpowiednio duży kopczyk zabezpieczający przed przemarzaniem. Możemy też zasypać taka różę grubsza warstwą ściółki, np. korą, która dodatkowo zapobiega wysychaniu podłoża.

Instrukcja sadzenia str. 9

 

14. Dlaczego nie zaleca się sadzenia róż z gołym korzeniem w sierpniu i wrześniu?

 

Nie zaleca się tak wczesnego sadzenia róż z gołym korzeniem, ponieważ krzewy nie weszły jeszcze w stan spoczynku i nie zakończyła się wegetacja. Często ich pędy nie są zdrewniałe, co może skutkować przemarznięciem takiej rośliny w zimie, podczas większych mrozów. Kolejnym powodem jest fakt, że posadzona za wcześnie róża zaczyna się mocno przekorzeniać i rozpoczyna wzrost jesienią. Wypuszcza ona młode pędy, które i tak przemarzną, a tym samym roślina się osłabi.

15. Kiedy można przesadzić róże, która została źle posadzona?

 

Jeżeli zorientowaliśmy się, że róża została źle posadzona to do 2-3 tygodni od posadzenia możemy ją przesadzić bez konsekwencji. Jeżeli jednak krzew się już przekorzenił lub jest późna wiosna (koniec kwietnia) to powinniśmy zaczekać z przesadzaniem do jesieni.

W przypadku źle posadzonej róży, najlepszym terminem na przesadzenie jej będzie połowa października lub nawet listopad, kiedy powoli ustaje wegetacja i rośliny wchodzą w stan spoczynku. Należy taką roślinę przyciąć na ok.20 cm, jeżeli jeszcze ma liście to oberwać je i posadzić na nowe miejsce lub zadołować i posadzić wczesną wiosną.

16. Ile czasu potrzebuje róża, żeby się ukorzeniła i po czym poznać że już jest ukorzeniona?

 

Róża zaczyna się ukorzeniać już po ok.2-3 tygodniach od posadzenia, a dobrze ukorzeniona jest po 2 miesiącach wegetacji.

Przejawia się to zdrową, jędrną i zielona skórka na pędach i nabrzmiewaniem pąków oraz rozpoczęciem wypuszczania młodych listków. W momencie gdy młode przyrosty mają około 10 cm można przyjąć, że róża jest dobrze ukorzeniona.

 

17. Czy należy podlewać świeżo posadzone róże, jeśli tak to jak często i jak długo (kiedy przestać)?

 

ajważniejszą czynnością po posadzeniu róż jest bardzo obfite podlanie. Na jedną roślinę należy przeznaczyć pół wiadra wody czyli około 5 litrów. Woda wpłukuje ziemię między korzenie i zapewnia niezbędną roślinie wilgoć. Jeśli po posadzeniu jest sucha i ciepła pogoda to należy dodatkowo podlewać róże do czasu, aż się w pełni nie ukorzenią. Wystarczy to robić raz w tygodniu, ale obficie (pół wiadra wody na roślinę).

Instrukcja sadzenia str. 10

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium