Dlaczego róża nie kwitnie? 0
Dlaczego róża nie kwitnie?

Najczęstsze powody, dla których róże nie kwitną:

Nieodpowiednie stanowisko

Róże kochają słońce i najlepiej rosną i kwitną w miejscach słonecznych. Róże, które rosną w miejscach zacienionych, zawsze będą kwitły słabiej niż te w tych nasłonecznionych, a niektóre odmiany w ogóle mogą nie zakwitać. Z tego względu, gdy chcesz posadzić róże w cieniu, najlepiej wybierz te gatunki i odmiany, które lepiej znoszą zacienienia.  Zaleca się sadzić róże w miejscach, w których przynajmniej przez 6 godzin w ciągu dnia świeci słońce. Musisz się jednak przygotować, że nawet te krzewy, które dobrze znoszą cień nie będą, aż tak obficie kwitnąć, jak te w pełnym słońcu.

Róże do półcienia znajdziesz tutaj: róże do miejsc zacienionych

Przeczytaj, jak wybrać odpowiednie stanowisko dla róż znajdziesz tutaj: Przed sadzeniem róż

Pędy płonne

W optymalnych warunkach wszystkie wyrastające pędy przekształcają swój stożek wzrostu w kwiatostan. Jednak w wyniku różnych niekorzystnych czynników może się zdarzyć, że ten kwiatostan się nie wykształci. Takie pędy bez kwiatostanu nazywamy pędami płonnymi. Jedną z przyczyn pojawiania się tych pędów jest niska temperatura np. przymrozek rzędu -3 /-4 stopni, może uszkodzić prawidłowo rozwijający się stożek wzrostu, w efekcie czego zdrowy pęd staje się pędem płonnym. Taka sytuacja ma miejsce na początku maja.

Nie tylko przymrozki, ale ogólnie zbyt niska i długo utrzymująca się temperatura wiosną, nawet dodatnia, może sprzyjać wytwarzaniu takich pędów, w których nie rozwija się kwiatostan. Czasem, mimo, że wybraliśmy odpowiednie, nasłonecznione stanowisko i temperatura jest odpowiednia, zdarza się, że pędy płonne wyrosną. Dzieje się tak wtedy, gdy z różnych przyczyn powstaje tam cień np. ktoś przez dłuższy czas (np. 2 tygodnie) parkuje obok samochód lub rozkładany jest parasol ogrodowy zasłaniający różom słońce. W takich sytuacjach najlepszym sposobem na pobudzenie roślin do kwitnięcia jest przycięcie tych pędów, gdyż to pobudzi roślinę do wytwarzania nowych pędów kwiatowych.

Nieodpowiednie nawożenie

Problem z kwitnieniem może pojawić się także w przypadku, gdy nie nawozisz róż w ogóle lub nawozy nie zawierają odpowiednich składników. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do roślin kwitnących lub nawozy organiczne (oborniki, komposty). Zawierają one odpowiednią proporcję składników.

Inną sytuacją, gdy róże nie chcą kwitnąć jest ta, kiedy są przenawożone. Wówczas zbyt duża liczba odżywczych składników czy ich niewłaściwe proporcje w glebie powodują, że rośliny przestają rosnąć, stają się podatne na choroby lub nawet więdną i zaczynają obumierać. W takiej sytuacji najlepiej wstrzymać nawożenie i rozpocząć przelewanie podłoża czystą wodą żeby wypłukać nadmiar składników ze strefy korzeniowej.

Więcej o nawożeniu róż przeczytasz tutaj: Nawożenie róż. Jak i kiedy nawozić róże?

Podłoże

Nie bez znaczenia pozostaje także sama gleba, w której zostały posadzone róże. Jako, że krzewy te lubią żyzne, próchniczne podłoże, dobrze napowietrzone podłoże, to na ciężkich czy zbitych nie będą dobrze rosły, a w związku z tym będą też słabo kwitły. Wtedy należy rozluźnić podłoże i poprawić jego przepuszczalność poprzez głębokie przekopanie i wymieszanie z obornikiem lub kompostem. Można też dodać torfu odkwaszonego, który rozluźni glebę. Róże będą także słabo rosły i kwitły gdy podłoże będzie zbyt piaszczyste i niezdolne do zatrzymania wody i składników mineralnych. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas przygotowanie podłoża z dodatkiem gliny i kompostu.

Choroby i szkodniki

Kolejną przyczyną dla której róże nie kwitną, może być występowanie groźniej choroby mączniaka rzekomego. Choroba ta powoduje gwałtowne zrzucenie wszystkich roślin przez roślinę w pełni sezonu wegetacyjnego, co w konsekwencji drastycznie osłabia krzew, który walczy o przeżycie. Odbudowanie rośliny po tej chorobie kosztuje roślinę dużo energii, której może zabraknąć na wytworzenie kwiatów. Chorobie tej sprzyja zbyt gęste sadzenie, przenawożenie i brak odpowiedniej ilości powietrza w podłożu.

Więcej na temat mączniaka rzekomego znajdziesz w poniższym filmie:

Obok tej choroby grzybowej, negatywnie na kwitnienie wpływają także szkodniki. Spośród wszystkich szkodników to przędziorki najbardziej osłabiają roślinę w efekcie czego nie ma ona już sił na kwitnienie. Aby pozbyć się przędziorków należy wykonać kilka zabiegów odpowiednimi preparatami.

Więcej na temat przędziorka znajdziesz w tym filmie:

Kolejnym szkodnikiem, który wpływa na kwitnienie jest kwieciak malinowiec. Samice tego chrząszcza na początku czerwca składają jaja tuż pod pąkiem kwiatowym i podcinają szypułkę. Nierozwinięte jeszcze pąki kwiatowe zasychają i odpadają. Z kwieciakami walczy się preparatami kontaktowymi zaraz po wykryciu pierwszych chrząszczy.

Dwa kolejne szkodniki żerują wewnątrz młodych pędów w wyniku czego całe wierzchołki z zawiązanymi kwiatostanami obumierają i zasychają. To bruzdownica pędówka i zwiot różany. Najlepszym sposobem niszczenia tych szkodników jest wycinanie więdnących pędów razem z larwami żerującymi wewnątrz i palenie ich.

Nieodpowiednie przycinanie

Większość odmian uprawianych w naszych ogrodach to róże powtarzające kwitnienie i one zakwitają na jednorocznych pędach. W ich przypadku sposób przycinania nie ma wielkiego wpływu na kwitnienie. Są jednak odmiany, których pędy kwiatowe wyrastają z gałęzi ubiegłorocznych. Te odmiany najczęściej nie powtarzają kwitnienia. Jeśli wiosną zbyt mocno przytniemy takie róże to kwitnienie może być bardzo słabe, a nawet taka odmiana może w ogóle nie zakwitnąć. Warto zatem pamiętać, że róże nie powtarzające kwitnienia należy ciąć wiosną bardo delikatnie, a mocne cięcie jeżeli będzie konieczne przeprowadzić po kwitnieniu czyli pod koniec czerwca.

Więcej o przycinaniu róż znajdziesz tutaj: Cięcie róż. Kiedy i jak przycinać róże?

Podsumowanie

Jak widzisz, na prawidłowe kwitnienie ma wpływ wiele czynników. Te omawiane tutaj są tymi, które występują najczęściej. Zachęcam do pozostawiania komentarzy i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium